תקרה אקוסטית

החלטתם להרחיב את חדר הישיבות או לשפץ את המשרד? תקרה אקוסטית היא הפתרון האידיאלי עבורכם ובמאמר הבא נבין מהי תקרה אקוסטית, איזה סוגים יש, תהליך התקנה, מחיר וסוגי אריחים לתקרה אקוסטית.

מהי תקרה אקוסטית?

תקרה אקוסטית היא תקרה שמטרתה לפתור בעיות אקוסטיות ולשפר את האקוסטיקה בחלל בו היא נמצאת. התקרה מונעת הדהוד וסופגת רעשים, ולכן התקנה של תקרה אקוסטית במקומות ציבוריים היא בגדר חובה, אחרת השהייה במקומות אלו תהיה ממש לא נעימה ואפילו לא אפקטיבית (אנשים לא יוכלו לשמוע או לדבר אחד עם השני בנעימות). כך למשל, במקומות הומי אדם כמו אולמות תיאטרון או בתי קולנוע – חובה להתקין תקרה אקוסטית.

YouTube video

יתר על כן, תקרה אקוסטית היא חובה במקומות שמחייבים בידוד מרעש כמו באולפני הקלטות, או חדרי ישיבות במשרדים. מלבד העובדה שתקרה אקוסטית מפחיתה רעש בצורה משמעותית, היא גם יכולה לשמש כאלמנט עיצובי משום שניתן להתקין אותה בגבהים שונים וכן להסתיר את מערכת חיווט החשמל, הצנרת או מיזוג האוויר.

תקרה אקוסטית עשויה מחומרי גלם ידידותיים לסביבה ובטיחותיים, וכמובן שחומרי הגלם ממנה עשויים התקרה חייבת לקבל אישור של מכון התקנים. התקנה של תקרה אקוסטית נחשבת יחסית זולה ומהירה, וזה חשוב מאוד בעיקר כאשר ההתקנה מתבצעת במרחבי עבודה כמו משרדים או מסעדות. עם זאת, ניתן להתקין תקרות אקוסטיות מחומרי גלם שונים שישפיעו על המחיר.

  להזמנות ומידע נוסף השאירו פרטים או התקשרו:
  03-330-2121

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  סוגי תקרות אקוסטיות

  בכל מקום שמכיל כמות גדולה של אנשים, יש חשיבות לשמיעה טובה ולשקט, ובהתאם ניתן לבחור את סוג התקרה האקוסטית. חומרי הגלם מהם עשויה התקרה האקוסטית, יתאימו לשימושים שונים:

  • תקרות אקוסטיות מגבס תקרה אקוסטית שבנויה מלוחות גבס מחוררים. גודל החורים, אופן פיזורם ומספר החורים על הלוח ישפיע על יכולת התקרה לספוג רעשים. לוחות גבס הם פתרון זול יחסית, אך החסרון שלהם הוא הכובד שלהם, הם נשברים בקלות והם יותר רגישים לנזילות. בנוסף, גם מבחינה דקורטיבית הם נראים פחות טוב.
  • תקרות אקוסטיות מפחתקרה אקוסטית שבנויה מלוחות פח מחוררים שדומים לצורה של כוורת. התקנת הלוחות היא פשוטה, אבל לעיתים לוח מפח לא משמש כמבודד אקוסטי חזק מספיק ואז יש צורך בהוספת חומרי מבודדי רעש אחרים כמו צמר זכוכית או צמר סלעים. תקרות אקוסטיות מפח מתאימות בעיקר לסביבות תעשייתיות.
  • תקרות אקוסטיות מעץתקרה אקוסטית שבנויה מתערובת של סיבי עץ דחוסים. התקרה היא בעלת משקל בינוני ומתאימה לעיצוב פנימי שכולל עץ כמו למשל באולמות ספורט.
  • תקרות אקוסטיות מפיברגלספיברגלס הוא צמר זכוכית או צמר סלעים שמצופה בויניל או אריג בד, וממנו עשויה התקרה האקוסטית. משקל התקרה הוא קל, ויש לה יכולת גבוה לספיגת רעשים.
  • תקרות אקוסטיות מינרליותמקור השם מינרליות מגיע מכך שהתקרה הזו עשוייה מחרסית (מינרל שנמצא בקרום כדור הארץ), והוא משולב ביחד עם אריחים שעשויים מצמר סלעים דחוס ועמילן. תקרה זו היא מבודדת רעש מצויינת, אריחיה קלים, היא סופגת רעשים ועמידה בפני אש, והיא אחד הסוגים הפופולאריים ביותר.
  YouTube video

  מחיר של תקרה אקוסטית

  יש 2 גורמים עיקריים שמשפיעים על המחיר של התקנת תקרה אקוסטית: גודל התקרה וסוג האריחים. המחיר כולל את הנחת התקרה, ללא מע"מ וללא שכבה של צמר פלדה. להלן טווח המחירים:

  • תקרה אקוסטית מאריחים מינרליים – נע בין 120-250 ₪ למ"ר. הדרגה האקוסטית של האריחים תשפיע על המחיר.
  • תקרה אקוסטית מאריחי גבס מחורר –  נע בין 150-280 ₪ למ"ר.
  • תקרה אקוסטית מפח- נע בין 150-250 למ"ר, תלוי בסוג הפח.
  • תקרה אקוסטית מעץ –  נע בין 250-500 ₪ למ"ר, סוג אריחי העץ ישפיע על המחיר.

  יתרונות של תקרות אקוסטיות

  • אקוסטיקה מאוזנת ברחבי החלל – תקרה אקוסטית שעשויה מחומרי גלם איכותיים, מונעת הדים ושומרת על כך שהצלילים יתפזרו באופן שווה ברחבי החלל. יתרון זה לא נכון בכל סוגי התקרות, אבל כן נכון לתקרות מסוג פיברגלס או מינרליות.
  • גישה לרשת החשמל ולשאר התשתיות – כשאתם מתקינים תקרה אקוסטית, ולא תקרת גבס, זה פותח לכם גישה למערכת החשמל שבמבנה ולתשתיות השונות במקרה הצורך. כך שאם יש תקלה בתשתיות, יש באפשרותכם להזיז רק את אריחי התקרה האקוסטית, לתקן את הבעיה ולהחזיר את האריח הספציפי למקומו. הגישה הנוחה לתשתיות היא שהופכת התקנת תקרות אקוסטיות לכל כך פופולאריות במבנים ציבוריים בעלי צנרת מורכבת בתקרה או אם יש צורך בגלאי עשן.
  • זמן עבודה מהיר – ניתן להתקין תקרה אקוסטית בכשניים-שלושה ימי עבודה. זה יתרון משמעותי בעיקר למקומות שצריכים את חלל העבודה זמין עבורם במהרה.

   להזמנות ומידע נוסף השאירו פרטים או התקשרו:
   03-330-2121

   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   כיצד מתבצעת התקנת תקרה אקוסטית

   התקנה של תקרה אקוסטית ניתן לעשות רק אחרי שתשתיות החשמל והמים במבנה כבר הורכבו. השלב הראשון בהתקנה יהיה מדידה מדוייקת של גודל התקרה, וגובה התקרה צריך להיות נמוך בחמישה עשר עד עשרים ס"מ מתקרת המבנה.

   בשלב השני, המתקין מרכיב פרופיל מתכת עליו יונחו האריחים, והפרופיל הוא מה שתומך בתקרה ומחובר לקירות. לאחר שהמתקין הרכיב את הפרופיל שמתאים לתמיכת התקרה, קבלן גבס מגיע להניח את האריחים, ואתם בוחרים האם אתם מעוניינים שהתקרה האקוסטית תהיה שקועה עד חצי מעומקו של הקיר או שהיא תהיה מונחת על הקיר.

   YouTube video

   בתקרה אקוסטית חצי שקועה האריחים יהיו מעט יותר בולטים וכך הם יסתירו את החיבורים המתכתיים. האסתטיקה של תקרה חצי שקועה היא יפה יותר וישרה יותר, אך גם יקרה יותר.

   כאשר התקנה של תקרה אקוסטית נעשית במוסדות ציבוריים כמו למשל בתי ספר, חייב לקבל אישור של מהנדס בניין שיבדוק שההתקנה עומדת בכל התקנים הבטיחותיים, ושיש מספיק ברגים ודיבלים שמחזיקים אותה.

   פתרונות נפוצים

   באיזה מקומות מומלץ להשתמש

   • משרדי עבודה
   • אולמות אירועים
   • אולמות תיאטרון
   • בתי קולנוע
   • מפעלים
   • חדרי ישיבות
   • אולפני הקלטות
   • מוסדות לימודים
   • מסעדות ובתי קפה
   • אולמות ספורט

   מהי רמת האפקטיביות של תקרה אקוסטית

   בשונה מתקרה רגילה שעשויה מבטון חלק, תקרה אקוסטית בנויה מאלמנטים שבלעדיהם, כל גל קול שיתנגש בתקרה יוחזר אל החלל הפנימי, בדיוק באותה עוצמה שהוא הגיע. זאת אומרת, אם ניקח לדוגמה משרד עם חלל פתוח, שבו יש כמות גדולה של גלי קול שמגיעים מכל עבר – ללא תקרה אקוסטית, גלי הקול יתערבבו זה בזה ויצרו רעש והמולה ללא הפסקה שיפריעו מאוד למהלך היום והעבודה השקטה.

    להזמנות ומידע נוסף השאירו פרטים או התקשרו:
    03-330-2121

    בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

    לתקרה אקוסטית יש רמת אפקטיביות גבוה, וכמובן זה תלוי בסוג התקרה אותה בוחרים להתקין. התקרה היא אלמנט בנייה שממש מבוסס על מדע מתקדם כדי להפחית את הרעש בחלל, והיא פלטפורמה שקולטת את גלי הקול ומונעת מהם לחזור אל חלל החדר. לכן, האמת היא שזוהי כלל לא תקרה רגילה שנמצאת שם כדי להיות חלק מעיצוב החלל, אלא שיש לה פונקציונאליות רבה בהמעטת כמות והיקף הרעש בחלל.

    YouTube video

    החשיבות של בחירת סוג אריחי התקרה

    לכל תקרה אקוסטית אפשר להרכיב סוגי אריחים שונים, סוג אריחים, כשכמובן כל סוג מגיע עם החוזקות או החולשות שלו. בחירה בסוג האריח תשפיע על הבחירה בסוג התקרה. לכן, מומלץ יהיה להתייעץ עם יועץ אקוסטיקה בהתאם לצרכים של המבנה.

    • אריחים מינרליים – אריחים מינרלים הם חלק ממשפחת אריחים מסוגים שונים, שניתן לחלקם לפי הדירוג האקוסטי ורמת דחיסות החומר. רוב האריחים עשויים מצמר סלעים דחוס או מצמר זכוכית והם יכוסו בשכבת גבס. רמת הדירוג האקוסטי ישפיע על המחיר משום שככל שהדירוג האקוסטי גבוה יותר – כך הוא מתאים יותר למקומות שזקוקים לשקט מירבי ובידוד אקוסטי מוצלח.
    • אריחים העשויים מגבס מחורר – אריחים שעשויים מהחומר הזה, מסוגלים לפזר את הרעש בצורה טובה ומאוזנת, והם בעלי מראה אסתטי טוב. התקנת תקרה אקוסטית מגבס היא יקרה יחסית משום שהגבס הוא חומר יקר יחסית.
    • אריחים העשויים מעץ – זוהי התקרה שנחשבת להכי יפה מבחינה עיצובית ולכן היא מתאימה למשרדי עבודה, אולמות הרצאה וכל מקום שרוצה לשדר מראה אלגנטי. נוסף על כך, העלות של התקנת אריחים עשויים מעץ הוא הרבה יותר גבוה, ולכן לרוב יעשה שילוב בין אריחי עץ לאריחים זולים יותר כמו אריחי גבס או אריחי מינרל.
    • תקרת העשויה מאריחי פח – אריחים מפח עמידים בפני לחות וכאשר משתמשים בהם אין צורך בקונסטרוקציה תומכת. לכן, שימוש בתקרה אקוסטית מפח מצריך רק את המסגרת התומכת שכבר מותקנת בקירות. תקרה שעשויה מפח תתאים יותר למסדרונות, והתקנת תקרה כזו שימושית בעיקר כאשר יש צורך בגישה מהירה ונוחה אל המזגן המרכזי בחלל.
    • אריחים העשויים מקרטון דחוס – התקנה מהירה וקלה, ואלו הם האריחים בעלות הנמוכה ביותר. ניתן לבצע תיקוני טעויות במהלך ההתקנה, אך החסרון המשמעותי שלהם הוא שהם לא מבודדים רעשים מבחינה אקוסטית, ושחיי המדף שלהם קצרים מאוד.

    לתקרה אקוסטית יש יתרונות רבים בשל היותה מבודדת רעש והדהוד. היא מתאימה לחללים גדולים בהם אנשים רבים נמצאים, ויש צורך משמעותי בשקט. סוג אריחים מהם בנויה התקרה ישפיע על איכות הבידוד ומחיר ההתקנה, ומומלץ להתייעץ עם יועץ אקוסטיקה כדי להבין איזו תקרה אקוסטית הכי מתאימה לצרכים שלכם.

    כותב המאמר: אלמוג קינן

    מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום פתרונות האוקסטיקה. כל זאת בכדי לתת לכם את המידע המדוייק והעדכני ביותר.

    מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך